Når Holmris B8 får nye innredningsoppdrag, ser de et betydelig sterkere fokus på gjenbruk og oppsirkulering. Ett av områdene der gjenbruk kan gi betydelige reduksjoner i CO₂-relatert ressursforbruk, er de elektriske bena på høydejusterbare bord. Henrik Holmris, grunnlegger og kreativ direktør i Holmris B8, sier: «Jeg har aldri sett et bord med komponenter fra LINAK bli utslitt – aldri. Derfor kan de elektriske bena fra LINAK gjenbrukes, selv om de er av en eldre generasjon.»
Den høye produktkvaliteten har gjort det mulig for Holmris B8 og LINAK å inngå en avtale om at Holmris B8, etter en vurdering av LINAK løftesøyler, kan tilby ytterligere tre års garanti på bordben som er opptil 12 år gamle.
Kvalitet kan gjenbrukes
Avtalen mellom Holmris B8 og LINAK er basert på en felles tillit til produktkvalitet.
Troels Strandby Jørgensen, Key Account Manager hos LINAK Danmark, sier: «Vi har høy tillit til kvaliteten på produktene våre. Elektriske løftesøyler fra LINAK er testet for å kjøre 5000 sykluser med full slaglengde, og de klarer vanligvis mye mer enn det. Derfor er vi glade for å kunne støtte ønsket til Holmris B8 om å gjenbruke våre løftesøyler, slik at produktets levetid kan utnyttes mer effektivt.»
Henrik Holmris tilføyer: «LINAK har vært svært samarbeidsvillig gjennom hele dette prosjektet, og det setter vi pris på. Kundene våre stoler på kvaliteten vår, og vi har full tillit til kvaliteten fra LINAK – derfor er de den eneste aktuatorprodusenten vi samarbeider med om gjenbruk av løftesøyler.»

Bærekraftstiltak i begge selskapene
I tillegg til denne avtalen arbeider både Holmris B8 og LINAK med flere andre gjenbruksrelaterte tiltak. Holmris B8 har for eksempel lansert Recrafted – en komplett møbelkolleksjon laget av eldre møbler eller overskuddsmaterialer. De driver også et omfattende donasjonsnettverk der møbler som ikke kan videreselges, sendes til blant annet skoler og frivillige organisasjoner.
LINAK arbeider også med en rekke bærekraftsrelaterte utviklingstiltak. Michael Jensen, direktør hos DESKLINE Business Unit, LINAK A/S, forklarer: «Vi arbeider kontinuerlig med å redusere mengden stål som brukes i våre løftesøyler, siden stål er forbundet med betydelig ressursbruk. I tillegg har LINAK som mål å forlenge produktenes levetid og å bruke mer resirkulerbare materialer.» LINAK har også avtaler med flere store kunder om at de returnerer plastbrettene som brukes under forsendelse av løftesøyler, slik at de kan brukes flere ganger. Alle disse tiltakene skal redusere de totale ressursene som forbrukes til produktene.
Overgangen til mer ressursvennlige kontormiljøer er godt i gang, og samarbeidet mellom de to sterke markedsaktørene gjør det mulig for bedrifter å prioritere gjenbruk og lang levetid i sine kontordesign.